Říjen

Dnes byl první ranní mráz a mokré louky byly bílé od jíní. Na dvoře botanického ústavu v Třeboni opadala polovina listí z javoru. Žluté teď leží pod stromem na zemi a já se jím brouzdám. Není ho moc, sotva mi schová polobotky.

Brouzdám se jiným listím, tohle je zlaté a tmavě červené a je ho hodně, schovám se v něm do půli lýtek nebo po kolena, ale může to být tím, že jsem malá školačka a jsem v parku pod Jednotou v Rýmařově. Děláme si v listí cestičky a večer mám špinavé nohy z prachu z rozdrceného listí javorů a buků.

Sbírám podzimní barevné listí s dětmi v zámeckém parku v Třeboni, abychom mohli doma něco kutit. Hledám zelené zubaté listy mišpule a žluté listy liliovníku tulipánokvětého, budou se hodit na obličeje ďáblíků.

Letím poprvé na Svalbard v říjnu 2007 a při mezipřistání v Tronso jsou břízy, tvořící tady tajgu, úplně žluté a navíc prosvícené sluncem. Při zpáteční cestě, o deset dnů později, listí kamsi zmizelo a vše obejmul ocelově modrý chlad.

Běžím lesem v Marylandu a všude kolem je spousta barevného listí. Žlutých Ďáblíků jsou tady celé hromady, ale nesbírám je, děti už vyrostly a z listí nekutí.

Zazimováváme polární stanici, a ač je teprve srpen, užíváme si podzimní přírodu. Tundra je žlutá, protože listí vrby polární, stromu přitisklého k zemi, už má teď, když je doma ještě léto, podzimní barvy.

Určitě vámi probíhá podobná vlna asociací, když vidíte první zbarvené listí v říjnu. Přemýšlím, jestli tahle přírodní maškaráda může sloužit jako signál pro nějakého živočicha, signál, který mu říká: tak podzim je tady a brzy bude zima, nejvyšší čas převléci kožíšek! Ale ten živočich už to dávno ví, protože stejně jako ty stromy už to cítí v kostech. Jediný živočich, který na to opravdu reaguje je člověk, který sedí doma v teple a barevné listí je signálem k sladkobolnému přemítání o plynoucím čase nebo k tomu aby nasedl do auta a jel to aktivně obdivovat spolu s ostatními spoluobčany. Když jste v Marylandu tak do národního parku Shenandoah a když jste v Číně, tak do oázy Dalaihubu na Černé řece. A když jste v Česku? Mě stačí koukat z okna…

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s