Podzimní barvy ještě jednou

V říjnu jsem se nechala unést krásou barevného podzimního listí k tvrzení, že kromě signálu pro lidi, aby to obdivovali, je to celkem k ničemu. Ale to jsem se pěkně mýlila! Vědci se už nějakou dobu zabývají několika hypotézami, které vysvětlují červené podzimní zbarvení stromů jako signál. Tedy alespoň ti, kteří studují mšice na východním pobřeží Spojených států amerických, kde je mimochodem 80% stromů na podzim červenajících ve srovnání s našimi 20%. Hypotézy jsou:

1) stromy produkují červené barvivo jako upřímný signál, že jejich listy jsou dobře bráněny proti mšicím

2) stromy signalizují červenou barvou mšicím neupřímně, že jejich listy brzy opadají a nejsou vhodné k napadení

3) stromy si nejsou vědomy, že mšice využívají barvu jako signál, kdy je nejlepší načasování kolonizace před tím, než listí opadá

Detaily o výzkumu se dočtete zde (ale mohu vám prozradit, že závěry nejsou zdaleka jednoznačné)

A proč jde v těch hypotézách o červenou barvu? Žloutnutí listí je pasivní proces když rostlina rozkládá zelené barvivo chlorofyl, v listech zůstává žluté zbarvení díky karotenoidům, které tam už sice byly, ale nebyly vidět. Na druhou stranu, červené zbarvení je aktivní proces, vzniká produkcí antokyanů ve vakuolách buněk a předpokládá se, že slouží jako ochrana před ultrafialovým zářením.

Zajímavé je, že podzimní barvy jsou typické pro stromy, ale ne pro byliny. Louka je dlouho zelená a nakonec zešedne. S čím dál tím teplejšími zimami šednou louky čím dál tím později. Možná tady budeme mít časem celoročně zelené louky, jako tomu je třeba v Anglii.

Barevnou podzimní přírodu je třeba ilustrovat barevným linorytem (viz obrázek v záhlaví). Je na něm sice strom, ale fylogenetický a veskrze vymyšlený (caminalculus je imaginární organismus, pomocí něhož můžeme testovat evoluční modely). Vznikl v roce 1989 metodou barevného tisku z jedné matrice. Linoryt je technika založená na tisku z plochy, to znamená, že na plochu matrice (kus linolea) se nanese válečkem barva, typicky černá, a ta se potom otiskne na papír. To by ale ještě nevznikl obrázek, jen černá plocha. Obrázek vznikne, když do plochy něco vyryjeme rydlem, odstraněná plocha ani nepřijímá barvu, ani netiskne: zůstane tedy bílá, zatímco neodstraněné části jsou černé. V tomto případě jsem chtěla vyzkoušet vícebarevný linoryt, začala jsem tedy žlutou barvou. Po prvním tisku jsem vyryla další části a natiskla zelenou barvu na stejný papír, kde už před tím byl tisk barvou žlutou. Nakonec, po odrytí dalších částí obrázku, jsem tiskla barvu černou. Při této metodě musí být soutisk jednotlivých barev opravdu přesný, protože pod černou barvou se skrývají ještě žlutá a zelená a pod zelenou žlutá. Samozřejmě, že použít lze ještě více barev, ale můj rekord jsou tři barvy. O dalších metodách barevného linorytu zase někdy příště.

Reklamy

3 thoughts on “Podzimní barvy ještě jednou

  1. Pingback: Fantastická zvířata – klimesovajitka

  2. Pingback: Humboldtova Inspirace – klimesovajitka

  3. Pingback: Povánoční relaxační omalovávání – klimesovajitka

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s