Fantastická zvířata

Tak konečně jsme se dočkali premiéry dalšího filmu o kouzelnickém světě Harryho (více o filmu najdete tady). Děj se odehrává v Americe, dlouho před tím, než se Harry narodil, ale odkazy na Bradavice, Brumbála, Grindelwalda nebo rodinu Lestrangeových nás ujišťují, že jsme zase tam a ten svět se před námi rozšiřuje a prohlubuje. Děj se odehrává za velké hospodářské krize a prohibice v New Yorku. Dozvídáme se, že mudlové se označují v Americe nečarové, že Američtí kouzelnící mají prezidentku a trochu jiné zákony než kouzelnící v Anglii. Najdeme také odkaz na Salemské procesy s čarodějnicemi na konci 17 století, které nám oba světy, kouzelnický a nekouzelnický, pěkně propojují.

Ostatně, vše se odehrává na hranici kouzelnického a nekouzelnického světa. Školní léta v chráněném kouzelnickém prostředí školy v Bradavicích jsme si už odbyli a je tudíž třeba žít nějak s mudly. Taky už jsme vyrostli, takže řešíme problémy v zaměstnání a samozřejmě pořád zachraňujeme svět. I když by se mohlo podle názvu zdát, že jde především o zvířata, ve skutečnosti jde o něco jiného, ale to vám nemohu prozradit (taky proto, že mi chybí literární předloha, kde bych pro některé události našla vysvětlení). Zvířata samozřejmě hrají důležitou roli a především vypadají skvěle a jsou roztomilá. Tak, teď jen rok počkat a dozvíme se více…

Ale jestli se vám čekat nechce, doporučuji skvělý příběh s kouzelnými tvory „Mluvící balík“. Napsal ho zoolog Gerald Durrell (autor knih „O mé rodině a jiné zvířeně“ a „Ptáci, zvířata a moji příbuzní“), který zasvětil život budování zoologické zahrady, chytání zvířat a psaní knih o těchto tématech. „Mluvící balík“ je kniha o tom, jak děti zachraňují fantastická zvířata v říši Mytologie. Určitě doporučuji ke čtení s dětmi (nebo koukání, protože podle knihy byl natočen kreslený večerníček „Podivuhodné příběhy Šimona a Penelopky“).

Ilustrace ukazuje caminalcula, o kterých jsem tady už psala (zde). Tomuto říkám matemosaurus, protože tak jim říkají Rusové a v azbuce se mi to graficky líbilo. Text vybízí k jejich pěstování, jsou užiteční a neškodní.

Reklamy

One thought on “Fantastická zvířata

  1. Pingback: Metody racionality – klimesovajitka

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s