Metody racionality

Tento víkend jsem nechtěla nic nového pro tento blog psát. Potřebovala jsem celkový reset mysli, který jsem si slibovala provést pečením vánočního cukroví a uklízením bytu. Povedlo se mi nakonec docílit kýženého hlavně tím, že jsem při těch domácích pracích poslouchala audioknihu „Harry Potter a metody racionality“. Vím, že to může být považováno za dětinské, ale z jiného postu (tady) už stejně víte, že jsem fanynka Harryho Pottera, tak to nemá cenu tajit. Fanouška opakované čtení knih baví, ale přestává časem mít ten obvyklý pozitivní vliv. Moje maminka četla každý rok, když si na podzim léčila v nemocnici žaludeční vředy, celé vydání Káji Maříka. Když jí žaludeční vředy jednou pro vždy po 30 ti letech vyléčili za necelé dva týdny podáváním antibiotik, na knihu zanevřela. Naštěstí, jako fanoušek Harryho Pottera, máte k dispozici filmy, audioknihy a fanfiction, tak se vám to (snad) zas tak brzy neomrzí.

To, o čem chci dnes psát je fanfiction. Fanfiction jsou internetové alternativní zpracování tématu fanoušky. V případě Harryho Pottera, který vycházel na pokračování v průběhu mnoha let, jsou fanouškovské spisy velmi bohaté, protože fanoušci čekající na další pokračování, dotvářeli děj podle vlastních představ, překládali knihy do svých jazyků a vytvářeli úplně nové verze příběhu. Takže, řekne-li někdo, že Harry Potter naučil děti číst, není to celá pravda, protože on je (tedy alespoň některé z nich) naučil také psát, číst v cizích jazycích a překládat.

Musím se přiznat, že do tohoto víkendu jsem se o fanouškovské aktivity mnoho nezajímala, i když jsem slyšela, jak se o nich děti doma baví. Při přípravě těsta na perníčky však Běla navrhla, že bychom mohly poslouchat audioknihu její oblíbené fanfiction „Harry Potter a metody racionality“, kterou napsal Eliezer Yudkowsky. Kniha má pouze internetovou verzi, protože vlastně vykrádá autorku JK Rowlingovou (lze ji bezplatně šířit, ale ne prodávat, takže šiřte: audiokniha existuje jen v angličtině zde, anglickou psanou podobu nejdete tady, česká psaná verze je tady). Harry Potter v ní aplikuje vědecké metody na kouzelnický svět – víc vám o obsahu neřeknu, kdybyste si ji chtěli přečíst nebo poslechnout. Vznikala v letech 2011 až 2015 a rozsah má stejný jako 7 dílů Harryho Pottera, popisuje však jen první rok jeho studia. Kniha je speciální v tom, že její autor, jinak teoretik umělé inteligence a vědec, v ní kloubí napínavý děj s vysvětlením vědeckých metod. Vysvětluje jak správně testovat hypotézy takovým způsobem, že by se kniha měla, podle mého mínění, stát povinou četbou pro studenty středních škol. Takže, máte-li rádi Harryho Pottera a chcete se nechat pobavit alternativním příběhem nebo se chcete poučit o vědeckých metodách, určitě čtěte a poslouchejte!

Jako ilustraci jsem použila jedenu z linorytů, zvoucím na slet čarodějnic na Petrových kamenech (to je v Hrubém Jeseníku; o sletech čarodějnic na této lokalitě se píše v knize Kladivo na čarodějnice od Václava Kaplického). Dělám ty pozvánky už od roku 1982, s přestávkami v letech intenzivního mateřství, a lze na nich sledovat, jak šel čas. Zrovna tato čarodějnice je první ze všech a je plná klišé (a, to je na tom nejlepší, sama je klišé neboli cliché), ale má samozřejmě svou historickou hodnotu. Určitě je postupně na tomto místě uvidíte (skoro) všechny.

Reklamy

4 thoughts on “Metody racionality

  1. Ten autor je super, můžeš omrknout jeho blog Less Wrong, má také dlouhou sérii nazvanou „Sequences“ kde je vlastně vše co Harry Potter-Evans-Verres zná ve formě blogových postů. Jak jsi daleko?

  2. Pingback: Z polárníkovy knihovničky VII* – klimesovajitka

  3. Pingback: Čarodějnice – klimesovajitka

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s