Geobotanický Slunovrat

Právě jsem dostala pozvánku na letošní besídku katedry botaniky mojí alma mater, zvanou Geobotanický Slunovrat. Ó, jak je to dnes jednoduché! Něco napíšete a na domácí tiskárně si to můžete natisknout v perfektní kvalitě a tisících kopií: pozvánku, článek, knihu, plakát, obrázek… nebo ještě lépe, nic netisknete, jen uděláte obrázek s textem na počítači a vyvěsíte ho na internetu a nějak (elektronicky) na to upozorníte svoje přátele. Za dob mých studií v 80-tých letech, kdy samozřejmě ještě nebyl internet, jsme používali cyklostyl: napsali jste program semináře na psacím stroji na speciální blánu a z té jste mohli vytisknout až 50 kopií na takový žlutý chlupatý papír a potom to poslat poštou, vyvěsit na nástěnky nebo rozdat. Cyklostyly však nebyly volně k mání, blány byly pod kontrolou paní sekretářky, abyste náhodou místo pozvánek na seminář netiskli protistátní letáky (zřejmě musela někam hlásit, k čemu byly jednotlivé blány použity a přikládat je, jako důkaz). Jednodušší bylo tedy dát do psacího stroje více kopíráků, ale už čtvrtá kopie nebyla moc kvalitní. Pozvánky na seminář (nebo cokoliv jiného) jste si také mohli udělat fotografické (dost drahé), opsat to ručně nebo tiskem z linorytu.

Našla jsem ve svém Archivu autora* několik pozvánek na Geobotanický Slunovrat, které jsem kdysi vyrobila, tak je pro pamětníky přikládám. Ten první je v záhlaví a neříká nic jiného, než že slunce povstává z temnoty. Na následujícím jde už vidět přesvědčení, že proto, aby se slunce vrátilo, musíme něco aktivně dělat (rok 1988).

slunovrat-1988-maly

Obrázek z roku 1989 nicméně ukazuje, že jsme zrovna spali, když se návrat slunce uskutečnil.

slunovrat-1989-maly

A poslední obrázek z roku 1990 jasně ilustruje, že slunce je sice tady, ale my jsme se stali, za tu dlouhou dobu bez něj, troglodyty bez očí a nevidíme ho…

slunovrat-1999-maly

Jo jo, je zajímavé si to takhle zpětně dát všechno dohromady, omlouvám se za to retro….

*Eufemismus pro šuplík nacpaný bez ladu a skladu starými tisky linorytů

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s