Z polárníkovy knihovničky VII*

Na konci roku se vždy vyrojí různé přehledy a hodnocení, například seznam nejlepších knih právě končícího roku 2016. K tomu potřebujete přečíst všechny novinky a vybrat jen to nejlepší, tedy z desítky až stovky knih třeba pět finalistů! Takže je jasné, že takový seznam udělat nemohu, protože za celý rok přečtu knih jen několik (zato všechny stojí za zmínku). Navíc jsem tady už o dvou skvělých knihách psala, tak mi toho v zásobě z letošní četby moc nezbývá. Chtěla bych vás přesto seznámit s přírůstky do mé knihovničky věnované knihám vhodným pro četbu na dalekém severu (nebo jihu, kdybych se tam náhodou někdy dostala). Předpokladem, který musí kniha splňovat, aby se dostala do prestižní police v mé ložnici, je, že hrdinové trpí zimou a ještě si to užívají. Je totiž dokázáno (Svěrák a Smoljak 1985, Dobytí severního pólu), že četba o chladu a chladných oblastech utužuje polárníkova ducha.

Letos jsem byla poprvé v Arktidě v zimě, pomáhala jsem s vedením kurzu zimní ekologie na Svalbardu. Byl to skvělý botanický zážitek, protože jsme se dívali, co že to ty rostliny pod sněhem a ledem vlastně dělají (připravují se na jaro). Na cestu jsem se vybavila knihou Zimoděj (Wintersmith) od Terryho Pratcheta. Protože tohoto autora nečtu nějak systematicky, ale spíš, co se mi dostane do ruky, dostala jsem se rovnýma nohama do světa čarodějek Zeměplochy. Od té doby jsem si vzdělání doplnila a přečetla si i předcházející knihy, ale Zimoděj své kouzlo neztratil. Je rozhodně hodně mrazivý a proto, i když si to ne všichni hrdinové užívají, zaslouží si místo v polárníkově knihovničce.

Z děje vám toho mnoho neprozradím, snad jen že hlavní hrdinka, Tonička Bolavá (v originále Tiffany Aching) je malá holka a čarodějka současně. Čarodějky na Zeměploše se liší od mágů z Neviditelné univerzity, takovým stereotypním způsobem: Zatímco mágové jsou naprosto nepraktická stvoření oplývající akademickými tituly a nešvary, čarodějky, se zabývají praktickým čarodějnictvím v terénu (léčením, pletichařením, záchranou světa před silami temnot apod.). Potřebuje-li si čarodějka něco rozmyslet, drhne podlahu nebo zahrádkaří. Obrázek v záhlaví ukazuje, že jsem si čarodějky ze Zeměplochy promítla do světa žen vědkyň; rozhodně lze najít mezi mágy a čarodějkami na jedné straně a mezi vědci a vědkyněmi na druhé straně spoustu paralel. Navíc jsme v dubnu zrovna organizovali v Třeboni mezinárodní konferenci a v té době je slet čarodějnic na Petrových Kamenech  (o tom více zde), a proto se to vše promítlo do tohoto obrázku.

Zimoděj není nijak objemná kniha, proto jsem si na zpáteční cestě ze zimního kurzu na letišti v Kodani koupila novou knihu, která dávala tušit, že v ní bude pěkně mrazivo: The Prophets of Eternal Fjord (Proroci z fjordu věčnosti), kterou napsal dánský spisovatel Kim Leine (přeložila Magdalena Jírková). Jedná se o fiktivní příběh misionáře Mortena Falcka, který na konci 18. století odplouvá do mrazivé dánské kolonie Grónska, šířit slovo boží. V kolonii ho nečeká jen chlad, ale samota a společenský marasmus. I když přijíždí s ideály, běh života ho donutí porušit řadu božích přikázání. Autor popisuje hlavně, jak kolonisté rigidně trvají na svém způsobu života a snaží se k němu obrátit i domorodé Inuity, ti si však tyto snahy přetavují k svému obrazu. Vyrovnávání se s koloniální minulostí očividně není příjemný proces, z knihy mrazil nejen mráz.

Koukám, že venku poprvé letos pořádně sněží, tak to už o chladu asi stačilo.

*  předcházející díly vyšly v časopise Vesmír

Reklamy

One thought on “Z polárníkovy knihovničky VII*

  1. Pingback: Čarodějnice – klimesovajitka

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s