Povánoční relaxační omalovávání

Naše Vánoce se nesly v multikulturním duchu. Ne, neměli jsme na návštěvě cizince, jen se sešli příslušníci tří generací. Vyjednávali jsme o každém „tradičním“ kroku a nikdy nebyli uspokojeni všichni. Nebudu zabíhat do podrobností, protože jsem obvykle měla náročnou roli diplomata, který vyjednával se znepřáteleními stranami, kde jedna používala nejčastěji větu „tak to jsem ještě nezažila“ a druhá slovo „NE“. Úspěchem bylo, že jsme se shodli na tom, že se vzájemně obdarujeme dárky, i když forma jakou to proběhne, byla předmětem vášnivé diskuse.

Nejčastějším dárkem pod naším rozkvetlým vánočním kaktusem (který letos na sebe vzal roli vánočního stromečku) byly knihy. Skvosty, na které se těším jsou například Toulky Českou minulostí o první světové válce, Moominvalley in November od Tove Janssonové, a Generál a zvířátka od Jirky Sádla. Knížku dostala i babička, zeleně obalenou detektivku o Alanu Turingovi. Babička přečte tak jednu knihu denně, takže považuje kupování knih za plýtvání a knihy si půjčuje v místní knihovně. Ježíšek se v jejím případě netrefil (nebo vlastně trefil?), je to prý příliš složité a tak zatím přečetla jen pár stránek.

Vánoce mají být svátky klidu, ale někdy je docela náročné, aby proběhly podle interních představ každého jednoho zúčastněného. Možná měl Ježíšek v knihkupectví přece jen raději než po knihách, sáhnout po antistresových omalovánkách. Když si přečtete knihu, není to nikde vidět (tedy ne hned a na první pohled), ale když vymalujete omalovánky, zaplaví vás pocit z dobře vykonané práce. Chybí nám totiž to malé každodenní kutilství, drobná tvůrčí práce kolem domácnosti. Roztrhané nemá cenu zašívat, porouchané opravovat, neumíme to, nemáme na to čas, nástroje nebo součástky; je rychlejší, levnější a jednodušší to prostě koupit celé nové. A tak nevíme, co s rukama a omalovánky nabízejí řešení, navíc si při společném omalovávání můžete povídat, což při čtení, sledování televize nebo hraní počítačových her není dost dobře možné.

Antistresové omalovánky mají nejrůznější náměty a milovníky rostlin potěší, že, díky své kráse, jsou v omalovánkách rostliny často zastoupeny. Jedná se ale vždy jen o nadzemní části, což mi připadá, jako bábě kořenářce, nespravedlivé. Podzemních orgánů má rostlina kolikrát na váhu ještě více než orgánů nadzemních a jsou pěkné, zajímavé a důležité! Abych pomohla rodině vzpamatovat se z Vánočních traumat, přichystala jsem takové malé omalovánky z vlastních zásob obrázků klonálních rostlin (tj. rostlin, které se rozmnožují pomocí oddenků, šlahounů, cibulek a podobně). Jestli chcete vyzkoušet jejich blahodárnou moc, tak si je zde můžete stáhnout. Nemyslete si, že budete potřebovat jen hnědou pastelku, opak je pravdou, popusťte uzdu fantazii a použijte tolik barev, kolik vám vaše sada pastelek dovolí.

A ještě pro úplnost, tyto omalovánky jsou vlastně další technikou barevného linorytu (které jsme probírali tady a tady): linoryt ručně kolorovaný. Jeden výtisk jdu honem dát babičce, aby se z těch netradičních Vánoc brzy vzpamatovala.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s