Ženy ve vědě a jak je podpořit?

Akademie věd bude mít předsedkyni, profesorku Evu Zažímalovou! To je dobrá zpráva. Ne, že by v čele porevoluční Akademie věd nebyly vždy velmi vážené, respektované a povolané osoby, ale je sympatické, že taková významná instituce má čas od času v čele ženu. Je to elegantní a pro nás ženy povzbudivé. Navíc, paní profesorka se zabývá rostlinami, i když na molekulární úrovni, a je tedy botanička!

Vyslechla a přečetla jsem si rozhovory, které poskytla (například zde a zde) a zaujal mě její názor na to, jak podporovat ženy ve vědě: žádné kvóty, ale víc peněz na hlídání dětí. Její argumentace mě zaujala a podnítila k nějakým myšlenkám, se kterými se s vámi chci tady podělit. Napřed několik úvodních bodů:

1 – Mělo by být vůbec žen ve vědě více? V populaci je polovina žen a jejich zastoupení v akademické sféře klesá podél kariérního žebříku, takže mezi profesorkami je asi 13 % žen. Z toho vyplývá, že spousta žen, které dosáhnou vysokoškolského vzdělání, se z nějakého důvodu vědou nikdy nezabývá a ty, které u vědecké práce zůstanou, nedosáhnou jejích kariérních výšin. Malé procento žen ve vědě je zmařenou investicí, ale i zmařenou šancí na alternativní ženský pohled na svět (potažmo vědecké obory).

2 – Co limituje počet a postavení žen ve vědě? Existuje spousta analýz a výzkumů, které se dají shrnout následujícím způsobem: klíčové okamžiky rozjezdu kariéry se kryjí s obdobím, kdy mají ženy děti a na nich leží hlavní díl péče o ně v prvních měsících a letech. Tehdy ženy nejčastěji opouštějí slibně rozjetou kariéru a pozdější návrat je těžký, protože jsou poměřovány s mužskými kolegy, kteří kariéru nepřerušili. Ženám chybí vzory, které kariéru a rodinu úspěšně skloubily a navíc jim v návratu brání očekávání rodiny, že se o domácnost postarají. Roli hraje i to, že instituce jako takové (univerzity, výzkumná pracoviště, grantové agentury a vědecké časopisy) raději vyberou muže než ženu stejných kvalit.

3 – Měly by být ženy ve vědě podporovány? Obecně panuje názor, že ano.

4 – Jak? No, tak v tom se názory liší, ale je jisté, že neexistuje jednoduché řešení a bude to trvat. Ženy mohou studovat vysoké školy teprve asi 100 let (liší se to mezi zeměmi, zatímco v Švýcarsku mohly ženy studovat už na konci 19. století, v Anglii až ve 20. letech 20. století), takže není divu, že ženské vzory ve vědě chybí. Já osobně jsem jako dítě chtěla být kluk, ne proto, že bych měla problémy se sexuální identitou, ale protože mi to přišlo jako jediné řešení, jak se stát velkým objevitelem.

Když už je dívka motivovaná, motivace musí být silná, protože rodina, škola i kamarádi ji budou pravděpodobně směrovat někam jinam a jejím ambicím se vysmívat. Mezi námi, není nic odpornějšího, než ambiciózní ženská! Takže první dovednost, kterou si budoucí vědkyně osvojí, je skromnost a upozaděnost. Ale pozor, bez ambicí se věda dělat nedá. Upozaděnost a skromnost sami o sobě a v kombinaci s tím, co očekává od ženy její okolí, jsou pro vědkyni velmi znevýhodňující bez toho, že by měla rodinu a musela přerušit kariéru. Tady bych tedy úplně nesouhlasila s paní profesorkou Zažímalovou, že vše napraví víc peněz na hlídání dětí a že bezdětné ženy podporu nepotřebují.

Ženy, které mají děti a chtějí stihnout vše, vědu i děti, a neodradí je poznámky tchýně o teplých večeřích, tak těm pomohou příplatky na chůvy nebo školku, které navrhuje paní profesorka. Jsou ale ženy, které přehodnotí své životní priority z vědeckých publikací na spokojenou rodinu. Jak se mohou vrátit po mateřské dovolené a dohnat to zpoždění za mužskými kolegy? Jak se mohou ucházet o místo nebo o grant, když nemají publikace a nebyly na zahraničních stážích? Tady by spíš než příplatek na školku pomohl specializovaný grant pro návrat z rodičovské* dovolené, tak jako máme granty pro návrat ze zahraničí.

Ať už se žena ve vědě ocitne bez rodiny nebo s rodinou, má v tomto konkurenčním prostředí spoustu nevýhod. Podle různých výzkumů má menší pravděpodobnost být vybrána v konkurzu, jako spolupracovník na prestižním grantu, jako redaktor, recenzent či autor článku v předním časopisu, či jako zvaný řečník na konferenci. Můžete namítnout, že je to prostě tím, že není tak dobrá, jako muži ucházející se o stejné pozice… Hm, jak jen to objektivně posoudit? Jistě, náš český rybník je malý a i když se tlak na vědecké výkony stále stupňuje, konkurence není tak silná jako v západním zahraničí. Přesto v různých žebříčcích zastoupení žen na vedoucích pozicích zabíráme ta poslední místa v Evropské unii. Nevím, jestli kvóty něco řeší, ale dovedla bych si přestavit speciální místa nebo stipendia pro ženy, která by vedla k posílení jejich zastoupení například na prestižních pozicích. Neřešilo by se, zda mužský nebo ženský uchazeč je lepší, vybrána by byla nejlepší ženská uchazečka. Co třeba stipendium profesorky Zažímalové pro excelentní vědkyně? Prestižní podpora akademie Premium Academiae za deset let udělování nemá jedinou ženskou laureátku, to je s těmi ženami v akademii věd opravdu tak špatné?

Vědkyně samozřejmě nemusí čekat na podporu shora** a mohou ovlivňovat své postavení odspodu, například pomocí mentoringu (inspiraci lze najít na těchto stánkách). Ve Velké Británii vědkyně v rámci aktivity Soap box science popularizují své vědecké obory přímo v ulicích měst. Pomoci mohou starší ženy tak, že přijmou ženy po mateřské dovolené do svých týmů a nechají jim dost prostoru k odbornému růstu. Samozřejmě, že pomoci mohou i mužští kolegové ale nevím, jestli se dočetli až sem.

Obrázek v záhlaví ukazuje ženu v řídící pozici, ale pozor, je to čarodějnice…jen koště už vyměnila za létající automobil.

 

*Tady se samozřejmě může jednat také o muže

**Svým příspěvkem jsem samozřejmě nechtěla říci, že ženám ve vědě nikdo nepomáhá, určitě je hodně manželů, kolegů, kolegyň a programů, které se o to snaží.

Reklamy

3 thoughts on “Ženy ve vědě a jak je podpořit?

  1. Pingback: Čarodějnice – klimesovajitka

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s