Sníh

Tentokrát žádná závažná společenská témata. Konečně je zima se sněhem, konečně se můžeme kochat čistou bílou barvou, můžeme ho vyhazovat od garáže, můžeme se po něm klouzat a můžeme na něj nadávat a můžeme si představovat, že se nic neděje, že nám nehrozí, že o tuto zimní ozdobu přijdeme díky globálnímu oteplování (předpovědi vizte zde). Vlekaři snad letos nebudou skuhrat, k jakým že došlo ztrátám, protože bylo teplo a kolik že je stály investice do sněhových děl. Všichni se do sytosti vylyžují někde blízko bydliště a nebudou kvůli tomu jezdit křížem krážem po Evropě. Sněžné svině budou mít také dobrý rok, budou podtrhávat nohy lyžařům, házet jim sníh za krk a strašně nebezpečně se přemnoží. Spokojeny budou kytky sněhových výležisek, tedy míst, kde sníh vytrvává opravdu dlouho, takže tam přežívají jen rostliny, kterým stačí krátká vegetační sezóna. Spokojené budou sněžné řasy, které se dovedou namnožit v dlouho vytrvávajícím sněhu a spokojení budou moji kolegové, kteří je studují. Spokojení budou živáčkové v půdě, protože sníh je opravdu dobrá peřina a stačí ho půl metru a půda nepromrzne. Spokojené budou lavinové svahy a určitě shodí aspoň malou lavinu, aby vyčistily nálety dřevin na lavinové dráze. Fotografové nadělají strašně mnoho fotek zasněžených krajinek, novináři a blogeři o tom budou psát.

Počkat! Proč si vlastně takovou rozkoš neposkytneme každou zimu? Technologii máme, stačí, když dáme sněhová děla před zimou všude a vyrobíme si zasněžené horizonty! Mohlo by se to platit třeba ze speciálního poplatku „za zachování sněhové kultury“. Problém možná trochu je, že na spuštění sněhových děl potřebujeme taky teploty kolem nuly, sežrala by spoustu energie a spoustu vody. Je tedy třeba zvážit, kde jsou zasněžovací priority, to víte, zdroje jsou omezené. Jistě, zemědělci budou chtít sníh na pole (obzvlášť v únoru), ochranáři přírody na sněhová výležiska a lavinové dráhy, vlekaři a lyžaři na sjezdovky a lyžařské tratě, silničáři na silnice. Pro co byste hlasovali vy?

Já změním výzkumný objekt. Zanechám kytek a budu zkoumat sněžné svině. Ano, to je to zvíře, které nevynechá jedinou příležitost, aby vás na sněhu napadlo. Sněžná svině by se mohla stát typickým druhem sezónní sněhové pokrývky, je plachá a má dokonalé mimikry, takže ji málokdo viděl, ale každý ji zná. Mohla bych třeba konečně udělat něco užitečného a zasloužit se o její ochranu. Tím, že bychom ji chránili, tak bychom současně chránili celý ekosystém závislý na sněhových akumulacích. Mohli bychom pro sněžné svině vyhlásit záchranné programy, jejichž součástí by bylo umělé zasněžování. Možná je to však jinak, druh si už našel náhradní stanoviště na zasněžovaných sjezdovkách a stává se spíš invazním než ohroženým… To by stálo za výzkum! Jen mi to téma, prosím, nikdo nevyfoukněte…

Reklamy

One thought on “Sníh

  1. Pingback: Umění úvodu (i) – klimesovajitka

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s