Umění úvodu (i)

  • Cyklicita je důležitá funkční vlastnost
  • Je o ní málo informací
  • Zkoumali jsme, jestli je korelována s dalšími vlastnostmi rostlin

Když začnete svou prezentaci na konferenci nebo studentském semináři takto, tak si koledujete o to, aby posluchač využil čtvrthodinu vaší prezentace k oddechu a nechal mysl jen tak těkat, než začne něco, co bude stát za poslouchání. Bullet points kill the presentation! Zkuste to jinak, udělejte obrázek nebo schéma, ve kterém provedete posluchače prezentovanou problematikou, udělejte to jednoduše, elegantně. Zabere vám to více času, ale není nic důležitějšího než vysvětlit, proč jste se s tím měřením nebo experimentem vůbec namáhali. Bez toho nemá prezentace význam pro nikoho jiného než pro členy vašeho týmu, kteří do problematiky vidí.

První snímek věnujte tomu, co cyklicita je*; druhý, co o ní víme; a třetí co se můžeme ještě nového dozvědět a na jaké otázky nám to odpoví.

Nedá mi to, abych nepřipojila i další rady (o které sice možná nikdo nestojí, ale které se vám mohou hodit, až budu zase slibovat tabulku čokolády za nejlepší úvod na semináři doktorandů katedry botaniky).

Nepoužívejte dlouhé a složité hypotézy. To se hodí spíš do článku, kde se při čtení člověk může víc soustředit nebo si to přečíst znovu, když tomu nerozumí.

Nepoužívejte oborovou hantýrku. Jestli si myslíte, že vědu nelze podat obecnými slovy, tak to se mýlíte. Existuje dokonce kniha, která vysvětluje „věci“ za použití 1000 nejčastějších anglických slovíček.

Neříkejte, že motivací vašeho studia je nedostatek informací o problému. Takové tvrzení platí téměř o všem v ekologii a opravdu to není dobrý důvod proč něco studovat.

Dokonce i řešení taxonomického problému si podle mě zaslouží vysvětlení. Je snad náhoda, že zrovna v taxonomické skupině, kterou studujete je takový nepořádek?

Prezentuje-li v angličtině a nemáte zrovna oxfordskou výslovnost, nedělejte prezentaci čistě obrázkovou: na každém snímku uveďte jednu shrnující větu. Posluchačům dáte příležitost zjistit, jaké zvláštní slovo to vlastně používáte pro popis svého problému.

Analogie používejte s rozmyslem. Už Theophrastus psal: Násilné srovnávání tam, kde není na místě, je jen ztrátou času a překáží našemu speciálnímu vědnímu oboru.

Odpusťe si rekapitulaci obsahu. Věnovat jeden drahocený snímek tomu, že ujistíte posluchače, že po úvodu bude následovat metodika, výsledky diskuse a závěr,  je  v  15minutové prezentaci plýtvání časem.

Úvod si opravdu dobře připravte, zvláště, jste-li nervózní. Nervozita zabíjí kreativitu a těžko na místě něco duchaplného vymyslíte. Než z vás nervozita opadne budete už někde u výsledků.

A nezapomeňte se v závěru vrátit k tomu, co jste naznačili v úvodu, odpovědět na otázky, potvrdit nebo zamítnout hypotézy.

To je zatím vše, ale určitě se k úvodu ještě vrátím. Je to totiž nejobtížnější část vědeckých prezentací a textů.

*cyklicita je délka života prýtu** rostliny (když zrovna nestuduji sněžné svině, tak se jí zabývám). Na obrázku v záhlaví je na horním panelu vidět, že prýty v rostlinné populaci jsou si velmi podobné, jsou totiž všechny jednoleté, tedy monocyklické. Na začátku sezóny začnou vyrůstat nad zem, v průběhu sezóny vykvetou, odplodí a, na jejím konci, odumřou, aby po zimě vyrostla z přezimujících orgánů rostliny nová generace prýtů. Na dolním panelu jsou prýty v různém stadiu vývoje, jsou to vytrvalé neboli vícecyklické prýty, jeden až několik roků rostou jako listová růžice a teprve po (jednom či více) přezimování vykvetou, odplodí a odumřou. Protože generace prýtů nejsou v populaci polycyklické rostliny synchronizovány, nalezneme tam současně vegetativní růžice a kvetoucí prýty.

**prýt je u byliny stonek s listy a potenciálně také květy, tedy to, co v praxi považujeme za rostlinného jedince, a co se dá natrhat do kytice.

2 komentáře: „Umění úvodu (i)

  1. Pingback: Kurz psaní: struktura příběhu – klimesovajitka

  2. Pingback: Kurz psaní: umění úvodu (ii) – klimesovajitka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s