Prodloužit si prázdniny

Kdo by nechtěl prodloužit si prázdniny! Místo v domě spát ve stanu, místo po městě běhat po lese, místo ve škole, učit se životem, čtením knih a povídáním si s chytrými lidmi, a především, sdílet to se stejně naladěnými jedinci, mít společnou misi, zájem, úkol, prožívat společně dobrodružství… Třeba jako chlapci v knize Julese Verna Dva roky prázdnin. Určitě jste po tom toužili jako děti, ale co teď, když jste rodiče? Co kdybyste něco takového dopřáli vlastním dětem? Navíc byste je mohli uchránit od konzumu, počítačových her, nevhodných kamarádů, drog, nezdravého stravování a mizerného vzdělávacího systému. Vytvořili byste si vlastní svět, kde byste vše sdíleli, byli byste pořád spolu a dělali byste to správně. Jestli o tom uvažujete, ať už vážně či jaksi teoreticky, chci vám doporučit dva filmy, který jsme si o víkendu s dětmi pustili, abychom si užili společnou zábavu.

První film se jmenuje Tohle je náš svět (v originále Captain Fantastic) a protože na Karlovarském filmovém festivalu v roce 2016 získal cenu diváků, byli jsme asi jedni z posledních, kdo ho neviděl. Recenzí a popisů se najde na internetu hodně, takže budu stručná: Fantastický otec (Viggo Mortensen) vychovává svých šest dětí v lese na východním pobřeží Spojených států amerických, zřejmě někde mezi Kalifornií a Oregonem. Les je nádherný a očividně tam lze snadno přežít jen s malou zahrádkou a z ulovené zvěře; spát v týpí a chaloupce. Dřevo a jídlo na zimu asi obstarává nějaká k přírodě citlivá firma. Otec s dětmi se věnuje pěstování těla a ducha, takže děti jsou bez výjimky tělesně zdatné, rády čtou knihy, hrají na hudební nástroje, hovoří několika jazyky a mají rády teoretickou fyziku. Pohrdají konzumní společností, kapitalismem a globalizací, a když je náhlá smrt matky (která se léčí z psychické choroby v Novém Mexiku u svých rodičů) přivede do civilizace, nestraní se společnosti, i když jí pohrdají. Nakonec se otec umoudří (vyléčí, zblázní…), začne se věnovat farmaření a pošle děti do školy. Když to takto popisuji, tak z toho trochu mizí to kouzlo fantastického dobrodružství, které z nepochopitelných důvodů končí tím, že Viggo balí dětem svačiny do školy.

I když je příběh dosti nerealistický (viz můj popis), je silný a film určitě stojí za vidění. Splnil cíl scénáristky a režiséra Matta Rosse, abychom se inspirovali a zamysleli nad tím, jestli se dostatečně věnujeme svým dětem. Po zhlédnutí filmu jsem si vzpomněla, že existuje český dokument Evy Tomanové, který je o reálné rodině, která žije taky tak trochu mimo systém. I když nemám ráda filmové maratony, rovnou jsme se na film Stále spolu podívali. Rodina s devíti dětmi žije vždy čtyři letní měsíce na Šumavě a zbytek roku ve Španělsku. Živí se kozím mlékem, sociálními dávkami a hraním flamenga na španělských ulicích a v barech. Děti nechodí do školy a rodiče nepracují, chtějí být spolu, stranou konzumní společnosti a imperialismu. O tom, co si myslí děti se ve filmu mnoho nedozvíme na rozdíl od toho, co si myslí otec. Děti jsou, jak se sluší na tvory vychovávané v izolaci, plaché a nerady a nesouvisle před kamerou hovoří. Když se to tak celé pokoušíte domyslet do budoucnosti, zůstává vám rozum stát…

Můžete namítnout, že děti do amerického filmu byly posbírány lovci talentů v mnoha anglicky mluvících zemích (Austrálii, Velké Británii a USA) a kritériem pro výběr nebyly jen herecké schopnosti, ale i fyzická kondice a vítané byly hudební dovednosti. Dětští herci prošli před natáčením výcvikem jógy, horolezení a pobytu v divoké přírodě. Jednání postav bylo motivováno scénářem a usměrňováno režijním vedením a byla to jen taková letní táborová hra v divočině doplněná výletem po jihozápadě Spojených států. V případě českého filmu šlo prostě o reálnou rodinu, která dělá, co je v jejích silách, aby v současném spletitém světě uspěla, jako se o to pokoušíme my všichni. Holt ne každý z nás je génius, který sám nahradí dětem celou diverzitu podnětů okolního světa, která z nich udělá sebevědomé a rozhleděné jedince. Místo zamýšleného dobrodružství jako z knihy Dva roky prázdnin Julese Verna může realita vypadat spíše jako dobrodružství popisované v Pánovi much Wiliama Goldinga.

Reklamy

One thought on “Prodloužit si prázdniny

  1. Pingback: Čarodějnice – klimesovajitka

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s