Kurz psaní: struktura příběhu

Tak jsem uvízla v sedmé kapitole Vědcova průvodce psaním, který se zabývá hledáním příběhu (předchozí posty 1, 2, 3 ) a zbývá nám zde probrat, jak příběh strukturovat.

Máte spoustu materiálu, obrázků, tabulek, vtipných a chytrých vět, důležitých citací a názvů, které jste nashromáždili a jak teď dospět ke křišťálově čisté a logické struktuře? Můžete následovat tyto kroky:

(1) Hromada slov

(2) Konceptuální mapa

(3) Osnova

Hromadou slov (1) to obvykle začíná. Máte nashromážděný materiál bez ladu a skladu, ale víte, že bude tvořit váš příběh. I když si napíšete jmenný seznam všeho, co máte k dispozici, je to jen začátek. To, co potřebujete, je struktura, plánek, co s čím souvisí, co z čeho vyplývá a kam to směřuje: jakási konceptuální mapa (2). Já obvykle používám obrázek, ve kterém se pokusím dát všechen nashromážděný materiál do vzájemného vztahu. Pravidelně v této fázi objevuji duplikace, které vyžadují spojení nebo nezapojené nápady, které budu muset vyhodit. Nejen, že při vytváření takové mapy nebo obrázku najdu strukturu příběhu, ale formulováním jednotlivých kroků, pojmenováním materiálu, který mám k dispozici, strukturu zdokonaluji a zjednodušuji. Vytvořením 2D struktury však ještě není dokonalým návodem k psaní, protože ji musíte pro potřeby vyprávění převést do jedné linie příběhu (i když zřídka má lineární podobu). Dalším krokem je tedy vytvoření (lineární) osnovy (3).

Osnova je tím důležitější, čím delší a složitější dílo se chystáte psát, ale pomůže i v jednoduchém výzkumném článku, vědcově nejčastějším literárním útvaru. Je užitečné strukturu osnovy dále propracovat tak, že vytvoříte Souhrn příběhu, Osnovu s podkapitolami nebo dokonce Náčrt obsahu jednotlivých podkapitol. Pro souhrn příběhu můžete použít následující otázky:

(i) Jaká je hlavní otázka?

(ii) Proč je ta otázka důležitá?

(iii) Jaká data potřebuji, abych odpověděl tu otázku?

(iv) Jaké metody potřebuji k získání těch dat?

(v) Jakou analýzu musím na ta data použít, abych mohl zodpovědět danou otázku?

(vi) Jaká data jsem získal?

(vii) Jaké jsou výsledky analýz?

(viii) Jak analýza dat odpověděla na danou otázku?

(ix) Jak to zapadá do širšího kontextu?

I když se dá říci, že po zodpovězení těchto otázek máte vyhráno, strukturu máte vymyšlenu, není to úplně pravda. Odpovědi na otázky (i), (ii), a (iii) využijete v úvodu, (iv) a (v) v metodách, (vi) a (vii) ve výsledcích a (viii) a (ix) v diskusi, ale něco tady chybí. V úvodu budete muset popsat vaši myšlenkovou pouť od širších souvislostí k řešené otázce, aby čtenář vůbec pochopil, proč jste se danou problematikou zabývali a jak důležité jsou vaše výsledky (o umění úvodu při přednášení).

Na obrázku v záhlaví je spisovatelka Beatrix Potter, která se málem stala vědkyní, věnovala se vědecké ilustraci, je autorkou dětských knížek o králíčku Petrovi. Možná si pamatujete film Miss Potter z roku 2007? Beatrix tam hraje Renée Zellweger. Použila jsem ten obrázek i když už je publikován (Vesmír 2009/12, 88, 824: Naše dluhy králíčku Petrovi) jako interní přání k MDŽ!

Reklamy

3 thoughts on “Kurz psaní: struktura příběhu

  1. Pingback: Kurz psaní: název a abstrakt – klimesovajitka

  2. Pingback: Kurz psaní: umění úvodu (ii) – klimesovajitka

  3. Pingback: Aktivní čtení – klimesovajitka

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s