Kurz psaní: název a abstrakt

Nyní, když už víme, o čem pojednává náš příběh (1, 2, 3, 4, 5), bude hračkou udělat z něj souhrn do abstraktu, který mívá obvykle kolem 200 až 300 slov. Abstrakt má vlastně podobnou strukturu jako celý článek, jen místo toho, abyste věnovali úvodu 3 stránky, věnujete mu tři věty. V další větě zmíníte testované hypotézy nebo řešené otázky. Následující dvě věty věnujete metodám, dvě věty výsledkům a nakonec napíšete, co z toho vyplývá pro lidstvo nebo alespoň pro váš úzký vědecký obor. Některé časopisy mají abstrakt strukturovaný, jiné nestrukturovaný. Nejznámější je asi požadavek prestižního časopisu Nature, který je ale užitečné použít pro jakýkoliv typ abstraktu a tak ho tady přikládám (abstract nature).

V abstraktu pokud možno nepoužívejte citace, zkratky a nesrozumitelné termíny. Je trapné, když jako motivaci uvedete, že toto téma ještě nikdo nestudoval = to platí o spoustě témat v ekologii a čtenáře to rozhodně k čtení článku nenaláká. Pokud se vaše práce přímo nezabývá zkoumáním statistických metod, nemusíte je v abstraktu přímo jmenovat, spíše uveďte, jestli se jednalo o květináčový pokus nebo měření v terénu. Nezatajujte výsledky! Výsledky popište ve smyslu, jak dopadly odpovědi na vaše otázky nebo testování hypotéz; obvykle není třeba uvádět přesná čísla. Nepište, že výsledky byly diskutovány – to dá rozum, že byly, napište raději něco konkrétního z diskuse a uzavřete zobecněním.

Ještě nám zbývá probrat název práce: je to vlastně souhrn práce do jedné věty. Někdy se snaží udělat autoři název tajemný nebo vtipný, některé odkazy na popkulturu jsou ale dost provařené a technický název je lepší než 100x opakovaný vtip. V názvech článku asi nejčastěji najdete odkazy na filmy Někdo to rád horké  nebo Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat). Pro stále větší používání sociálních sítí (také) ke sdílení odkazů na zajímavé publikace, je asi výhodné zvolit název, který je zároveň použitelný jako tvít*, tedy souhrn vašeho sdělení ve 140 znacích.

Chystala jsem pro vás pojednání, jak psát abstrakt a název práce (kapitola 9 Vědcova průvodce psaním, kterého tady pro vás čtu a komentuji) někdy na příští týden, ale dnes byl termín na odeslání abstraktů pro naši oblíbenou konferenci a tak jsme celý den s kolegy psali a opravovali abstrakty. To mě motivovalo dodělat tento příspěvek. Jestli se divíte, co mají s abstraktem společného lední medvědi v záhlaví, pak vězte, že hodně. Díky práci na abstraktech jsem dnes nezačala s přípravou přednášky o Svalbardu, kterou mám zítra proslovit pro Spolek přátel Třeboně…  a zítra budu mít opravdu napilno!

* Příspěvek na Twitteru

Reklamy

One thought on “Kurz psaní: název a abstrakt

  1. Pingback: Aktivní čtení – klimesovajitka

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s