Kurz psaní: metodika

Nejvyšší čas pokročit se čtením knihy Vědcův průvodce psaním 11. kapitolou o metodice.

Metodika slouží ve vědeckém sdělení k popisu toho, co, jak, kde a s jakým materiálem (například druhy) jste dělali. Popsané by to mělo být tak, aby mohl kdokoliv vaši studii zopakovat. To se v ekologii ovšem obvykle neděje a metodika zde spíš slouží jako důkaz, že jste podle současných poznatků postupovali těmi správnými metodami, že jste měli dostatek opravdových opakování a že jste výsledky správně vyhodnotili. Metodiku tedy využije v prvé řadě editor a recenzenti, aby posoudili, jestli je studie založena na smysluplně sebraných a vyhodnocených datech.

Čtenář si metodiku čte, aby pochopil výsledky, proto ji popište a nespoléhejte se jen na citaci své předchozí práce na podobné téma a už vůbec metodiku neopisujte, ani od sebe. Vykrádání sebe sama je stále vykrádání. Je-li metodika složitá, pomůže schéma, z kterého je jasný odběr vzorků, posloupnost analýz nebo umístění ploch. Text popisující několik studovaných oblastí s různých hledisek (např. klima, dominující druhy, historie obhospodařování) se hodí lépe do tabulky než do textu. Metodika je nejtechničtější částí vašeho vědeckého sdělení a záleží v ní spíše na přesnosti než na okouzlujícím slohu. Pamatujte také, že věci, které se vám mohou zdát triviální, je dobré zmínit, protože píšete pro mezinárodní vědeckou komunitu z různých částí zeměkoule. Například sdělení, že evropské louky mají maximum rozvoje biomasy v létě a v zimě se oddávají úplnému vegetačnímu klidu, může být klíčové pro pochopení vaší studie kolegy pracujícími v amerických prériích, kde rostou letně a zimně aktivní druhy.

Pro přehlednost je dobré metodiku rozdělit do odstavců nebo podkapitolek, věnovaných jednotlivým postupům (např. zkoumaný druh, lokality, měření druhu, měření prostředí, chemické analýzy, statistické metody).  Nezacházejte do zbytečných detailů, ale nezapomeňte na uvedení klíčových informací jako je počet opakování.

Vděčnými čtenáři metodiky jsou kolegové usilující o kritický souhrn nějakého oboru nebo takoví, kteří vyhodnocují mnoho podobných studií v meta-analýze. Tam slouží metodika ke zvážení, zda vaši studii zahrnout nebo ne. Existují samozřejmě také  mata-analýzy metodik jako třeba analýza, jak velikost květináče v nádobových pokusech ovlivňuje výsledky (Poorter et al. 2012 Functional Plant Biology). Nový fenomén je databázování výsledků studií, které je nezbytně doplněno popisem metodiky, jakou byla data sbírána.  Protože metodiky se vyvíjí, to, co bylo včera přijatelné, je dnes, se zavedením nových metod, nespolehlivé a nepublikovatelné. Z toho plyne, neodkládejte publikování výsledků své práce!

Obrázek v záhlaví jsem vybrala, protože je veskrze metodický a okazuje na složitou metodu vykopání kořene mandragory umírajícím bílým psem za úplňku. Jen takto získaný kořen má ty pravé magické schopnosti. Správná metodika práce je pro náš úspěch klíčová!

Reklamy

One thought on “Kurz psaní: metodika

  1. Pingback: Aktivní čtení – klimesovajitka

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s