Příchozí

Vědecký výmysl neboli Science Fiction je žánr literatury a filmu, který si hraje s představou, že jsme ve vědě a technologiích dál než ve skutečnosti jsme, nebo že je dál někdo jiný ve vesmíru a my se s tím musíme nějak vyrovnat. V dobách mého mládí, to byl žánr podobně populární, jako je dnes fantasy, ale přes úpadek zájmu se stále objevují nové knihy a filmy. Jeden z nových sci-fi filmů (Příchozí / Arrival, Režie: Denis Villeneuve) byl dokonce nominován na Oskara za nejlepší film roku 2016, což znamená, že má předpoklady stát se obecně oblíbeným a navštěvovaným (hodnocení na ČSFD 80 % !). To nás doma přesvědčilo k tomu, že jsme si ho naservírovali jako společný zážitek na sobotní večer. Jestli se na něj taky chcete podívat, tak tady přestaňte číst.

Děj je prostý. Na mnoha náhodných místech na Zemi přistanou záhadné kosmické lodě, které nevydávají žádné záření, chemikálie ani zvuky, nikdo a nic z nich neleze a jen tak levitují nad zemí. Lidstvo je samozřejmě nervózní a objekty začne zkoumat a řinčet přitom zbraněmi. Naštěstí mladá jazykovědkyně, učící zrovna na univerzitě románské jazyky, má bezpečnostní prověrku na přísně tajné a může se zúčastnit vyjednávání se záhadnými mimozemšťany a zjistit, jaké jsou jejich úmysly. První výprava do nitra kosmické lodi pro tým vědců tvořený zmíněnou jazykovědkyní, teoretickým fyzikem a doprovodem vojenských diplomatů zjišťuje, že mimozemšťané, kteří vypadají jako ztuhlé chobotnice, neumí anglicky. Vydávají jen jakési skřeky a vypouští dým.

Čas opravdu tlačí, Čína, Rusko a Somálsko již chtějí mimozemšťany pro jistotu napadnout. Vojenští diplomaté proto na jazykovědkyni naléhají, aby honem něco vymyslela. Tu napadá, že chobotnice asi komunikují vizuálními signály, takže napíše na papír „lidé“ a ukáže na svou výpravu a kontakt je navázán. Evidentně velmi technicky vyspělí mimozemšťané hru na Robinzona a Pátka briskně pochopí a dýmovými znaky začnou odpovídat. S využitím analýzy obrazu a názorných ukázek významu sloves („John jde“ a opravdu, John přechází před mimozemšťany, aby si tito pořádně sloveso zažili) jazykovědkyně a teoretický fyzik nejen pronikají do jazyka mimozemšťanů, ale vzájemně se sbližují.

Bohužel ve světě vzrůstá napětí a ránu tomu zasadí odpověď mimozemšťanů na otázku „Co tady chcete?“ která je konečně položena. Bohužel zní: „Přinesli jsme vám zbraň“. Bojechtivé národy tímto vyhlašují válku. Jazykovědkyně ovšem naivně tvrdí, že význam slova zbraň nemusí být zbraň, ale věc a že odpovědi dobře nerozumí. Nikdo ji nebere vážně (až na fyzika) a místní vojenští diplomaté naloží, i bez vyhlášení války, hromádku dynamitu ke vchodu do vesmírné lodi. Vědci vyráží na vlastní pěst dále komunikovat s chobotnicemi a získávají od nich tentokrát záplavu dýmových znaků, těsně před tím, než tajně nastražené nálože vybuchnou. Našim vědcům se nic nestane, ale výbuch zabije jednoho mimozemšťana. Jazykovědkyně je potom nasáta přímo do lodi, kde ji chobotnice o čemsi přesvědčují a potom ji pustí (tady jsem, obávám se, úplně nepochopila, proč se to stalo). Kolem vrcholí přípravy na válku a naší vědkyni najednou bleskne v hlavě, konečně rozumí znakům i bez analýzy obrazu a může si přečíst poselství chobotnic. Přinesli dar a tím darem je jejich řeč, udělali to ze zištných důvodů, protože tento dar umožní lidstvu za 3000 let zachránit chobotnice před katastrofou.

Ovládnutí řeči mimozemšťanů má dalekosáhlé následky, umožňuje vidět do budoucnosti a jazykovědkyně je první, kdo z lidstva tuhle možnost má. Zatelefonuje tedy čínskému prezidentovi a přesvědčí ho, aby válku odvolal. Všechny kosmické lodi po celém světě následně mírumilovné odletí neznámo kam a vše dobře dopadne, dvojice vědců skončí v objetí. Tady musím zmínit nezávislou dějovou linku, která se zpočátku zdá být vzpomínkami jazykovědkyně, ale náhle nám dochází, že to nebyly záblesky vzpomínek, ale pohledy do budoucnosti, která se má stát a týká se jejího osobního života (o co jde, s dovolením zatajím, ale je to dost otřepané a dojemné).

Dojem z filmu?

1) Mimozemšťané znali budoucnost, tak asi věděli, že poselství se nemusí snažit nějak aktivně předat, protože mladá americká jazykovědkyně ho z nich, při troše snahy, vytáhne. Když toto věděli, není jasné, proč posílali tolik kosmických lodí po celém světě. Asi by stačila jen jedna, ta, ke které bude dovedena naše jazykovědkyně.

2) Ponechme stranou myšlenku, že pomocí jazyka, jste schopni poznat budoucnost, to je ve sci-fi filmu v pořádku, proč to ale byla budoucnost naprosto osudová a nezměnitelná? Lidské činy se tak staly pouhým naplněním předem daného osudu, jako v řecké tragédii.

3) Jaká byla úloha teoretického fyzika? Neposlali byste na setkání s mimozemšťany radši biologa? Biolog by totiž mohl nejen uspokojit svoji zvědavost tím, že by mohl zkoumat živou bytost vzniklou evolucí v nějakém úplně jiném biologickém kontextu, ale mohl by pomoci s těmi signály. Řekněme si otevřeně, že komunikovat přes slova napsaná na kus papíru není nic, co by vás jako obdivovatele vědeckého pokroku udivilo. Ty bytosti mohly klidně komunikovat zvukem, jakési zvuky od nich vycházely, ale to by taky nebylo nic tak zvláštního, to děláme dnes a denně. Mně by se líbilo, kdyby komunikovaly vůněmi jako rostliny a přes analýzu chemických sloučenin, kdyby se tým dopátral významu jejich slov. Hlavně bych ale očekávala, že mimozemšťané budou v té komunikaci mnohem aktivnější a nebudou čekat na jazykovědkyni. Když bylo pro ně natolik zásadní tu informaci předat, proč si napřed nezjistili, jak se informace na Zemi předávají? Nebylo by hacknutí internetu tím pravým způsobem, jak zajisti předání informace bez toho, abyste trapně levitovali nad zemským povrchem v šišatém létajícím talíři a čekali, až vás nějaký šílenec odstřelí?

4) Proti americkým zvyklostem chyběl americký prezident a my jsme se nedozvěděli, co si o tom všem myslí. Naopak čínský prezident tady byl ukázán v lichotivém světle (stačil jeden telefonát americké jazykovědkyně a zrušil vojenskou akci) a to zřejmě svědčí o tom, že film doufá v to, že bude distribuován na čínském trhu.

5) Hlavní hrdinka je žena, takže požadavkům na genderové vyvažování bylo učiněno za dost. Její postava byla však plná cliché.

Takže, mě to moc neuspokojilo… ale vám přeji pěkné pokoukání!

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s