Kurz psaní: výsledky

Výsledky jsou první kapitolou, kterou začínáme psaní, a jde v ní o to, co nejsrozumitelněji popsat výsledky experimentů nebo pozorování. Stephen Heard zdůrazňuje v kapitole 12 Vědcova průvodce psaním, že při psaní výsledků máte myslet především na čtenáře a na to, jak mu nejlépe a co nejjasněji sdělit podstatu vašeho příběhu. Máte vybrat jen po podstatné a adekvátní kladeným otázkám. Tady je ovšem zakopán pes, protože tato zásada je past na nás na všechny. Vyprávění příběhů je totiž pořád v nebezpečí Hollywoodského syndromu. Co to je? To je označení, které jsem právě teď vymyslela pro fakt, že hollywoodští scénáristé mají nutkání si příběhy, ať už pocházejí z literatury nebo skutečnosti, upravovat. Dělají to samozřejmě v zájmu diváka a jeho komfortu: příběh upravují, aby byl vyvážený, a měl spád. Tu přidají lásku, onde nevěru, tu pár vrahů nebo zavražděných. Jako u hollywoodských filmů, také u vědeckého článku prodává příběh a jeho spád, napínavost a čtivost, proto si dejte pozor, ať se nenecháte svést k jeho úpravám, zveličování nebo umenšování, vypouštění nebo přidávání. Váš literární útvar, by neměl být pohádkou, ale literaturou faktu!

Začínajícím autorům někdy dělá problém oddělit metodiku, výsledky a diskusi. Nejlépe je postupovat podle pořadí otázek nebo hypotéz v úvodu. Každé hypotéze věnovat odstavec nebo subkapitolku v metodice, výsledcích i diskusi, vždy stejně nazvanou, vždy ve stejném pořadí, aby se čtenář snadno orientoval. Někdy je však lépe pojednávat napřed jednoduché výsledky pokusů a potom je shrnout do komplexního výsledku, který z nich vyplývá.  Výsledky předběžných pokusů, které slouží na nastavení metodiky pro cílové pokusy nebo které poskytují data pro modely, mohou být umístěny už v metodice. Stejně tak může být nějaký ten bonusový výsledek až v diskusi, v případě, že vznikl nějakým následným zpracováním dat, dodatečným měřením nebo počítáním.

Abych popřela předcházející odstavec, musím zmínit, že existují časopisy, které dovolují nebo přímo vyžadují sloučení výsledků a diskuse. A v případě velmi rozsáhlých výsledků je to pro čtenáře i výhodně, mají vše pohromadě. Výhodné je to také, když diskuse nepřináší žádné objevy. Když si představíte situaci, že testujete jednoduchou hypotézu a objevíte něco jiného, spíše jako vedlejší avšak logický produkt toho testování, potom vás diskuse může zavést od výsledků poměrně daleko a tedy je struktura společného pojednávání výsledků a diskuse spíš nevýhodná.

Výsledky se většinou v ekologii opírají o statistické analýzy a jsou doplněny grafy a tabulkami. Výsledky neuvádějte v textu, v tabulce a na obrázku současně, rozhodněte se jen pro jedno místo.  Vědcův průvodce psaním uvádí jednoduchou zásadu: máte-li jen několik číselných výsledků, dejte je přímo do textu, je-li čísel více a je důležité, jakou mají hodnotu, umístěte je do tabulky a je-li důležitý trend nebo změna, použijte graf. Nejlépe se budou výsledky číst, když se budete odkazovat na tabulky a obrázky a v textu zmíníte jen pro zodpovědění otázek důležité signifikantní výsledky. Dbejte na to, aby statistické metody měly všechny náležitosti, volte jednoduché formáty grafů. Popis obrázku a tabulky musí být srozumitelný bez textu článku, při jejich popisu začněte tím, co zobrazuje (vztah hmotnosti a délky) a potom teprve uveďte, jakou metodou to bylo hodnoceno (hodnoceno ANOVou). Užitečné rady pro přípravu grafů a tabulek bývají v pravidlech pro autory jednotlivých článků, určitě je pročtěte nebo se poučte z článků ve svém oboru.

Vědcův průvodce uvádí ještě spoustu dalších rad, které se však nemusí hodit pro váš speciální problém, co je však vždy užitečné, otestovat si, jestli jste vše srozumitelně popsali tím, že to dáte přečíst kolegům.

Tak a příště už se můžeme pustit do diskuse!

Reklamy

One thought on “Kurz psaní: výsledky

  1. Pingback: Aktivní čtení – klimesovajitka

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s