Cesta na severozápad

Na severozápad spojených států si čtení milovný cestovatel může vzít Cestovní deníky Lewise a Clarka editované Bernardem DeVoto vydané poprvé roku 1953. Náhodou jsem je měla doma, když jsem se letos vydávala do Montany, vzala jsem je tedy s sebou.

Pány Lewise a Clarka asi znáte z filmu Noc v muzeu, kde jsou ve vitríně společně se svou indiánskou průvodkyní z kmene Šošonů, Sacagaewou. Ve skutečnosti byli hlavně ve společnosti asi 40 mužů, jimž veleli na výpravě severozápadní cestou podél řeky Missouri a dál přes Skalisté hory až k Tichému oceánu. Sacagaewa byla jen takový přívažek, protože byla ženou muže, kterého najali jako překladatele. Na její příběh jsem se těšila, ale její podíl na výpravě nebyl většinou v nějakém aktivním průvodcovství. Pomáhala v diplomatických jednáních s Indiány hlavně tím, že byla jedinou ženskou účastnicí výpravy. Výprava vypadala mírumilovně, zvláště proto, že Indiánka cestovala s malým dítětem. Dokonce, když se výprava ubírala Šošonským kmenovým územím, kapitáni Lewis a Clark radám Sacagaewy příliš nepřikládali významu (tedy alespoň při cestě tam, při cestě zpět už jí věřili daleko víc).

Výpravu vyslal na cesty prezident Jefferson, po té, co koupil Louisianu (území na západ od Mississippi vlastněné Francií) v roce 1803. Výprava vyrazila na cestu na jaře 1804 z Ohaia přes Saint Luis a vrátila se na podzim 1806. Většinu cesty zvládli účastníci na lodích po řekách, část na koních. Úkolem bylo poznat území z hlediska možného obchodu s kožešinami, který ovládali Angličané (a Kanaďani). Zejména lákavá byla představa, že Missouri je splavná až k horám, hory nejsou velké a lze je snadno přejít do splavné řeky Kolumbie tekoucí do Tichého oceánu a navíc, že řeky tady nezamrzají. Nic z toho nebyla pravda, jak výprava zjistila. Missouri ve svém horním toku má řadu vodopádů a nesplavný horský úsek je dlouhý, jedná se o náročný terén, není tam zvěř, dlouho tam leží sníh a voda zamrzá.

Lewis a Clark nešli úplnou divočinou, šli obydleným územím, kde obyvatelstvo za modré korálky a nějaké to šatstvo bylo ochotné se podělit o potravu i prostředky k dopravě, poradit cestu, dělat společnost po večerech a při kouření. Lewis a Clark šířili povědomost o tom, že zem teď patří spojeným státům a že Velký otec v Bílém domě je teď jejich vrchní náčelník: bude s nimi obchodovat a zajistí mír a spravedlnost mezi jejich národy. Diplomatickým a léčitelským schopnostem a velkému množství užitečných dárků (kromě korálků hlavně tabák, šatstvo, americké vlaječky, háčky na ryby) vděčila výprava za své přežití a úspěšné zvládnutí úkolu. Nedorozumění s Indiány byla vzácná.

Deníky z výpravy byly vydány až po stu letech a v úplném znění zabraly 7 knih. Jsou v nich podrobná geografická měření a mapy, popisy rostlin a živočichů, popisy indiánských kmenů a jejich zvyklostí a jazyků. Jsou tedy cenným zdrojem informací o tom, jak západ vypadal před příchodem kolonistů. Nekonečné prérie zakončené na obzoru horami vypadají dnes určitě stejně, ale je na nich poněkud pusto. Poutník místo pušky potřebuje na pořízení večeře platební kartu a zastávku v supermarketu.

Lewis a Clark byli jmenováni guvernéry na nových územích. Meriwetter Lewis, který měl připravit vydání deníků, na které všichni po návratu výpravy dychtivě čekali, se zastřelil v roce 1809 (měl 35 let). William Clark, se stal poradcem pro indiánské záležitosti a svých diplomatických schopností při jednání s Indiány ještě mnohokrát využil, zemřel v roce 1838 ve věku 68 let. Více se lze dozvědět v knize Undaunted Courage od S. Ambroseho – tak tu si možná přečtu, až pojedu na severozápad někdy příště.

 

2 komentáře: „Cesta na severozápad

  1. Pingback: Trávníky odváté větrem I. – klimesovajitka

  2. Pingback: Oheň – klimesovajitka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s