Velká kniha omalovánek

V roce 1993 jsem se rozhodla kreslit si podzemní orgány rostlin, které jsem se tehdy snažila naučit poznávat. Potom jsem kreslila v každou volnou chvíli až je těch kreseb skoro 2000. Pár jsem jich vybrala pro knihu, která je jinak o architektuře bylin, tedy o tom, jak narůstá rostlinné tělo přidáváním stále stejných stavebních jednotek. Ten růst lze popsat jako několik motivů, konkrétně 5 architekturních modelů. To není nijak mnoho, když uvážíme, že pro stromy jich bylo popsáno 24.

Pánové Hallé, Oldeman a Tomlinson vydali v roce 1978 knihu s názvem Tropical trees and forests: an architectural analysis a já jsem ten název jen trochu modifikovala na Temperate herbs: an architetural analysis. V knize o tropických stromech rozlišují těch 24 architekturních modelů, které nazvali podle významných rostlinných (hlavně stromových) morfologů. Já jsem modely pro byliny nijak nenazvala a to proto, že jsem je z větší části převzala od ruské morfoložky Tatiany Serebrjakové, a ta používá pro jednotlivé kategorie jen čísla. Kdybych je však nazvat měla, mám pro ně jména vymyšlená: jednoletky a dvouletky by se jmenovali podle Anselma Krumbiegla, kolegy z Něměcka, který popsal diverzitu růstových forem u této skupiny.  Monopodiální stolony a oddenky by se jmenovaly podle paní T.I. Serebrjakové, sympodiální po jejím manželovi panu I.G. Serebrjakovi, který byl také rostlinným morfologem a ekologem současně. Kořenoodnožující druhy bych nazvala po panu Thilu Irmishovi, durinském soukromém učiteli a morfologovi 19. století. Zbytkovou kategorii architekturních vzácností podle Angličanky Agnes Arber, která celý život pracovala ve své domácí soukromé laboratoři, protože pri ni, jako ženu, nebylo lehké získat akademickou pozici.  Z morfologů, kteří se zasloužili o poznání architektury bylin, by se nedostalo na Wernera Rauha, ale ten už svůj model má mezi dřevinami.

Obávám se, že ona malá textová kapitolka o architektuře bylin v mé knize nebude příliš čtená a obrázky budou využity hlavně jako antistresové omalovánky pro dospělé. Ale já se pro to zlobit nebudu.

 

Linoryt v záhlaví jsem měla připravený k příležitosti nového klíče ke květeně Česka, ale jak ten pan grafik pracoval na té mojí knize, tak klíč má zpoždění… (kolegové snad prominou).

 

3 komentáře: „Velká kniha omalovánek

  1. Pingback: Byl jednou jeden les – klimesovajitka

  2. Pingback: Ženy a dívky ve vědě – klimesovajitka

  3. Pingback: Tatiana I. Serebriakova – klimesovajitka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s