Kritické myšlení

Není nic otravnějšího, než když recenzent nedbale a amatérsky zpochybní vaši usilovnou práci. Stalo se nám to, když po 20 ti letech sběru dat z literatury o tom, která rostlina z naší flóry umí odnožovat z kořenů, jsme se odhodlali publikovat jejich seznam. Seznam obsahoval několik stovek rostlin a u každé bylo uvedeno, jestli odnožování z kořene bylo v literatuře jen zmíněno nebo dokumentováno obrázkem nebo podrobněji popsáno. Problém takového seznamu je, že autor se mohl zmýlit, ale je těžké to dokázat, a navíc, některé rostliny tuto vlastnost mají, ačkoliv nebyla nikdy pozorována. Recenzent napsal, že on u rostliny Xy a rostliny Xz z našeho seznamu nikdy nepozoroval odnožování z kořenů a tudíž celý ten náš seznam tedy působí nevěrohodně. Zamítnuto a basta. Jistě, byla to křivda, ale o tom tady psát nechci. Chci psát o tom, jestli naše vlastní laické pozorování má takto jednoduše vyvrátit analýzu kolegů, kteří se tématu soustavně dlouhodobě věnují. Recenzent bezpochyby kriticky přemýšlel o našem tématu a kritické myšlení je potřeba… ale jak a kdy ho aplikovat?

Nedávno mne zaujal blog na téma kritického myšlení, který se zamýšlí nad tím, zda se dá kritické myšlení naučit a jedná-li se o obecnou dovednost. Je-li to dovednost obecná, potom ji můžete použít v každé situaci, je-li speciální, naučíte se jí v nějakém oboru a nemůžete ji lehce aplikovat mimo tento obor. Autor blogu dochází k závěru, že když se naučíte kritickému myšlení v nějakém úzkém oboru, například rostlinné ekologii, můžete být zcela ztraceni v literatuře nebo antropologii. Běžně se stává, že experti na nějakou problematiku jsou opravováni laiky, kteří se pyšní kritickým myšlením. Tito laici se mýlí bez ohledu na svoji snahu kriticky myslet, protože jim chybí klíčové vědomosti nebo dělají chybné úsudky. Tedy jako recenzent v mém příkladu výše nebo mnoho diskutující na sociálních sítích, kteří hned ví, jak je to s očkováním a autismem, nebo rozumí klimatickým změnám, protože si o tom přeci již něco přečetli na internetu.

Musím se přiznat, že s autorem blogu úplně nesouhlasím. Myslím, že kritické myšlení je obecná schopnost aplikovatelná na všechny obory, ale nedílně k ní patří také schopnost odhadnout, zda mám jako rostlinný ekolog dostatečné znalosti, abych vykládal význam platónových myšlenek.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s