Ženy na osmitisícovkách

Na nočním stolku se mi od Vánoc vrší knihy, které se mi nedaří číst. Přesto jsem se při průchodu pasáží Luxor nechala zlákat a koupila jsem další: Dina Štěrbová Touhy a úděl. První ženy na osmitisícovkách. A taky jsem ji při první příležitosti (7 hodinová cesta vlakem z Veselí nad Moravou do Třeboně) jedním dechem přečetla. Jedná se o druhé doplněné vydání knihy, která poprvé vyšla před pěti lety, po 14 letech autorčiných příprav a shromažďování údajů. Kniha pojednává o období, kdy 14 himalájských osmitisícovek dobývaly první ženy. Toto období začalo ženskou japonskou výpravou na Manaslu v roce 1974 a skončilo zdoláním Kangchenjungy Američankou Ginette Harrison v roce 1998.  Mezi hrdinkami zdolávání osmitisícovek byla i autorka, která vystoupala v roce 1984 spolu s jinou Češkou (žijící v USA), Věrou Komárkovou, na Čo Oju.  

V době mých vysokoškolských studií nebylo větší hrdinky, než byla matematička a horolezkyně Dina Štěrbová, působící na Univerzitě palackého v Olomouci. Můj (náš) obdiv byl založen na tom, že se jí podařilo jít za svým snem a uskutečnit ho navzdory tomu, že byla žena, hranice byly zavřené a tvrdá měna nedostupná. K horolezectví samotnému mám platonický vztah a výstup do základního tábora mi připadá jako dostatečné dobrodružství (rostliny si obvykle myslí totéž a výš už nerostou). Jednou se mi to dokonce na Pamíru podařilo a dostala jsem se do základního tábora pod píkem Komunismu (a kdo by tady vůbec chtěl nahoru, že…).

Příběhy v knize jsou fascinující a můžete v nich sledovat souboj jedinců s vlastními a cizími fyzickými a psychickými omezeními, nepřízní počasí a nadmořské výšky; najdete zde idealisty, realisty i pragmatiky; popsán je vývoj od velkých vojensky organizovaných výprav, přes polosoukromé ad hoc vzniklé kolektivy, až po komerční výpravy za dobrodružstvím; zaznamenán je vzrůstající provoz a komerce ve vysokohoří, doprovázená kupícími se odpadky, teplými sprchami a vyhřívanými záchody v základních táborech. Na rozdíl od vývoje ve vědě ve stejném období (který je v ledasčem podobný) tady jde často o život. Doporučuji k přečtení!

Autorem obrázku v záhlaví je Adam.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s